PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy dorosły człowiek może poprawić zgryz?
Leczeniu wady zgryzu może się poddać każdy, bez względu na wiek (również dzieci). Należy zaznaczyć, że u osoby dorosłej trwa to na ogół dłużej, ponieważ kość jest bardziej uwapniona i przez to trudniej ją uformować. Obecność koron i mostów może znacząco wpłynąć na końcowe efekty leczenia. Nie ma górnej granicy wieku. Warunek podstawowy: muszą być przynajmniej 2 zęby w jednej ze szczęk. Najlepszy wiek do rozpoczęcia leczenia przeważnie przy pomocy

aparatu ortodontycznego stałego lub ruchomego

to okres przed szczytem wzrostowym związanym z okresem dojrzewania. Przeciętnie: dziewczynki 9-11 rok życia, chłopcy 10 -13 rok życia.
Czy do założenia aparatu stałego należy się specjalnie przygotować?
Należy wyleczyć zęby, usunąć kamień i osady. Czasami konieczne jest usunięcie zębów wskazanych przez lekarza. W okresie poprzedzającym założenie aparatu nie wybielamy zębów i nie stosujemy profilaktyki fluorowej ponieważ osłabiania to wiązanie kleju ortodontycznego do szkliwa.
Jak długo trwa leczenie aparatem stałym?
Większość wad można wyleczyć w 2-2.5 roku. Długość leczenia zależy od rodzaju wady oraz wieku pacjenta. Należy pamiętać, że na długość leczenia wpływa również systematyczne zgłaszanie się na wizyty i przestrzeganie zaleceń lekarza.
Jaki aparat jest lepszy: stały czy ruchomy?
Nie ma aparatów lepszych i gorszych: co najwyżej mogą być niewłaściwie zastosowane. W aparacie ruchomym mówienie jest zdecydowanie bardziej utrudnione, niż w aparacie stałym. Proces leczenia zazwyczaj jest efektywniejszy w przypadku aparatu stałego. O wyborze konkretnego typu najwłaściwszego dla Twojej wady aparatu dowiesz się podczas wizyty w naszym gabinecie.
Jaki

aparat ortodontyczny

wybrać, żeby był jak najmniej widoczny?
Niektóre z nieprawidłowości ustawień zębów można leczyć aparatami lingwalnymi, w których zamki przyklejane są od strony języka. W przypadkach, których efekt leczenia takim aparatem nie byłby wystarczający można wybrać aparat przyklejany klasycznie tzn. od strony wargowej ale wykonany z porcelany lub kryształu. W niektórych wadach alternatywą może być system Clear Aligner, czyli przezroczyste nakładki. Generalnie aparaty ortodontyczne możemy podzielić na następujące rodzaje:
-

aparat ortodontyczny ruchomy

(wyjmowany) polecany dzieciom mającym uzębienie mleczne lub mieszane,
- aparat stały stosuje się przy uzębieniu stałym. Umożliwia dokonanie najdrobniejszych poprawek estetycznych, ale też za jego pomocą można wyleczyć ciężką wadę w obrębie szczęki np. pobudzić rozwój szczęki na szerokość (wówczas indywidualnie zrobione metalowe konstrukcje z elementami akrylowymi zakłada się tylko na zęby boczne). Jednak najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne).
- Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu jest niewidoczny.
Jak dbać o zęby w czasie leczenia aparatem stałym?
W trakcie noszenia aparatu stałego należy bardzo rygorystycznie przestrzegać higieny jamy ustnej. Konieczne jest mycie zębów specjalną szczoteczką po każdym posiłku, używanie szczoteczek jednopęczkowych i płynów do płukania. Wskazane jest również stosowanie irygatorów.
Czy podczas noszenia apratu ortodontycznego można używać nici dentystycznej?
Najwygodniej stosować np. irygator, jednak używanie nici dentystycznej jest jak najbardziej możliwe i wskazane (chociaż ta czynność wymaga znacznie więcej czasu). Ważne, aby korzystać z nici woskowanej (nici niewoskowane o wiele łatwiej zahaczają się i ulegają przerwaniu). Jedna z proponowanych technik:
- nić o długości minimum 40 cm wprowadzamy delikatnie między zęby pod łukiem aparatu,
- następnie wyjmujemy nić i ponownie przewlekamy pod łukiem aparatu, a następnie wprowadzamy między kolejne dwa zęby,
- poruszamy nicią w górę i w dół delikatnie po bokach każdego zęba.
Czy mimowolne zgrzytanie zębami można wyleczyć zabiegami botoksem?
Zabiegi botoksem polegają na ostrzyknięciu toksyną botulinową żuchwy i skroni, w efekcie czego napięcie mięśniowe ulega zmniejszeniu, a wraz z nim zgrzytanie zębami staje się mniej dokuczliwe. Efekty utrzymują się do około 6 miesięcy, a czas ich trwania jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami pacjenta. Zabiegi botoksem pełnią funkcję wspomagającą proces leczenia. Nie da się całkowicie i trwale wyleczyć bruksizmu tylko za pomocą botoksu i aby problem nie powrócił, konieczna jest najczęściej wieloetapowa terapia, nierzadko obejmująca leczenie protetyczne lub ortopedyczne.
Jakie są ceny aparatów ortodontycznych?
Zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem, aby dobrać aparat ortodontyczny właściwy dla Państwa wady. Wówczas tak naprawdę będzie można określić całościowe koszty wraz z planem leczenia. Staramy się być konkurencyjni cenowo i gwarantujemy asortyment najwyższej jakości, który zapewni możliwie najlepsze efekty w jak najkrótszym czasie.

ortodonta bydgoszcz leczenie progenii

Szanowny Użytkowniku!

Z dniem 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto jest administratorem Twoich danych w serwisie ortodontika.pl ?

Począwszy od dnia 25 maja 2018 roku tzw. administratorem danych osobowych w niniejszym serwisie www jest firma Ortodontika, ul. 20 stycznia 1920r. 17/4, 85-081 Bydgoszcz.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe pozyskiwane są w ramach identyfikowania użytkownika podczas odwiedzin (data, adres ip, rodzaj przeglądarki internetowej). Korzystamy również z systemu Google Analytics firmy Google, dzięki któremu otrzymujemy informacje na temat oglądalności naszego serwisu. Nie gromadzimy Państwa danych kontaktowych w żadnej bazie, a formularz www umożliwia jedynie komunikację poprzez e-mail (nie wykorzystujemy tych danych do kampanii marketingowych, jedynie do kontaktu z Państwem w ramach przekazanych nam danych, na wyraźną Państwa prośbę). Dzięki temu w sprawny i wygodny dla Państwa sposób jesteśmy w stanie świadczyć nasze usługi dotyczące szeroko pojętej ortodoncji.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazane podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcom usług IT, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej - co zostało wspomniane wyżej - dane o ruchu użytkowników zbierane są przez firmę Google.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw - skontaktuj się z nami w takim wypadku.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie.

Zgadzam się
Nie teraz